Okaspuud

OKASPUUD ja -PÕÕSAD

Puud ja põõsad, mis on värvilised ka talvel ja ilusad iga ilmaga. Mõned on kiirekasvulised ja mõned ka väga aeglase kasvuga. Erinevad värvivariatsioonid.

1. JAAPANI LEHIS Larix decidua
Oksad ripuvad pikalt alla. Kõrgus oleneb pookekohast. Okkad sinakasrohelised. Talvekindel.

2. HARILIK KUUSK Picea abies
Kuni 30 m kõrgune, soodsates tingimustes isegi kuni 50-60 m. Igihaljas okaspuu. Vanus harilikult kuni 250 a., maksimaalselt kuni 500 a.  Nõudlik mullaviljakuse suhtes. Tundlik kevadiste hiliskülmade suhtes, talvel väga külmakindel. Põuatundlik. Varjutaluv.

3. HARILIK MÄND Pinus sylvestris
Kuni 40 (50) m kõrgune igihaljas okaspuu. Vanus võib olla 300¼400 (kuni 600) aastat.  Leplik liigniiskuse ja ka niiskusepuuduse suhtes, kasvades nii kuivades nõmmemetsades kui rabades. Mullaviljakuse ja temperatuuri suhtes samuti vähenõudlik. Levikut piiravaks teguriks on vaid valgusnõudlikkus.

4. PISARMÄND Pinus wallichiana
Aeglasekasvuline, talvel okkad kuldkollased, suvel rohekaskollased. Aastane juurdekasv 10-15 cm. Noori taimi soovitav esimestel kasvuaastatel varjutada kevadise päikese eest, sest kollased talveokkad on tundlikumad päikesepõletusele. Hariliku männi üldised kasvutingimused: Valgusenõudlik, poolvarjus kasvab aeglaselt ja on hõredate, nõrkade võrsetega. Mullastiku ja niiskuse suhtes vähenõudlik, kasvab kuivadel kasvukohtadel: liivastel, kruusastel ja looaladel. Samuti turbamuldadel ja viljakatel muldadel, kuid on tuntavalt aeglasemakasvulisem. Sobib kasvatamiseks väiksemates aedades: murus, kiviktaimlates, alpinaariumides ja multškattega peenardel.

5. KOLLANE MÄND Pinus panderosa
Kodumaal Põhja-Ameerikas kasvab kuni 70 m kõrguseks kitsaskoonilise hõreda võraga puuks. Eestis võib  kasvada 12 m kõrguseks(30a). Pikimate okastega külmakindel mänd Eestis. Okkad on 15-28 cm pikad. Kollakaspruunid võrsed on tugevad. Käbid 7-17 cm pikad, ovaalsed, kollakaspruunid. Heades valgusoludes hakkab käbisid kandma 20 aastaselt. Valgusnõudlik. Talub linnasaastet ja kehvemat mulda. Mullaniiskuse suhtes vähenõudlik. Kasvab hästi kuival ja kehval mullal, kuid mitte otse liivaluidetel. Külmakindel.
Tänu oma efektsele ja huvitavale välimusele (pikad okkad, suured käbid) on sobiv kasvatamiseks soolopuuna parkides, haljasaladel, taludes ja aedades.