Lehtpuud

LEHTPUUD ja -PÕÕSAD

Ilusate lehtedega või kujuga ilupuud ja-põõsad. Võib istutada piiriks, hekiks või ka üksikult effektseks vormiks ja värvilaiguks. Kaunistavad ümbruskonda aastakümneid.

1. SIBERI KONTPUU Sibrica
Noorelt püstine, hiljem laiuv põõsas. Noorte võrsete koor on hilissügiseks küpsenud säravpunaseks. Mais ilmuvad erkpunastele võrsetele salatirohelised väikesed lehed. Õied on kreemikasvalged. Mullastiku suhtes vähenõudlik. Sobib nii päikeseline kuni poolvarjuline kasvukoht. Kiirekasvuline. Sobib aeda nii üksikult kui ka rühmana, hekiks (2-3 taime /jm). Talvel väga ilus kontrast valge lumega.

2. LOOKLEV FORSÜÜTIA
Põõsas kuni 3,5 m kõrge. Laialt kaarduvate võrsetega, mis mullani ulatudes juurduvad. Võrsed on seest tühjad. Lehed on suured, saagja servaga. Kuldkollased õied kuni 6 kaupa. Väga varajase õitsemise tõttu hinnatud ilutaim. Piisavalt külmakindel, karmide talvede järel moodustuvad õied siiski tavaliselt vaid lume alla jäänud võrsete osadele. Lookleval forsüütial on palju teisendeid ja vorme. Eelistab päikest ja tuulevarju.

3. VILLANE LODJAPUU
Heitlehine suurekasvuline põõsas, mille kõrgus võib ulatuda 4 m-ni.Ovaalsete lehtede alapool on udemetega kaetud. Suve hakul avanevad väikesed kreemikasvalged õied väheldastes lamedapoolsetes õisikutes.
Viljad värvuvad üle punaste toonide minnes lõpuks mustaks. Mõnikord pidada lehed sügisel värvuma lillakaspunaseks. Põõsast tuleks tublisti lõigata. Nii läheb ta tihedamaks. Muidu on ta loomult pisut hõredapoolne. Külma peale ta vilistab, liigvesi ei näi teda morjendavat.

4. MANDLIPUU Prunus triloba
Moodustab keraja võra.
Lehtimisega koos kattub põõsas heleroosade täidisõitega. Sügisvärv on kollakas-pronksjas. Viljad on 13 mm läbimõõduga suure seemnega, söödavad. Eelistab savisemat pinnast, kuid kasvab ka normaalsel aiamullal. Sobib nii päikeseline kui poolvarjuline kasvukoht. Kasutatakse üksikult aedades nõmmeaias, kiviktaimlas.

5. WOLFI SIREL Syringa wolfii
Leiti 1907-ndal aastal. Kasvab põõsana oma looduslikul levialal mägede segametsades Kirde Hiinas ja Koreas kuni 4,5 m kõrguseks ulatudes laiusse kuni 3,5 m. Lehed on säravrohelised, elliptilised, lühikese tüseda rootsuga. Suured püramiidjad püstjad pöörised on kuni 15 cm läbimõõdus ning võivad pikkuses küündida isegi kuni 30 cm-ni. Õied on lillaka tooniga, kergelt lõhnavad ja puhkevad suve algul umbes 2 nädalat harilikust sirelist hiljem. Kroonlehtede värv võib olla erinev, kahvatu lavendlist kuni tumeda purpurini. Talub kuni -34 C.

6. MAGNOOLIA Yellow Bird
Mitme tüvega, püstiste okstega põõsas.
Heitlehine. Suured läikivad rohelised lehed. Suured kollased õied, kroonlehtede alumine osa roosa õitseb enne lehtimist. Vajab nõrgalt happelist, neutraalset, õhulist, alati niisket mulda. Ei talu seisvat vett. Soovitav juurte ümbert mulchida, et kaitsta külma eest. Eelistab keskpäeva päikese ja tuulte eest kaitstud soojemat kasvukohta. Sobib ka rododendronite, eerikatega .